Telewizja

Co to jest DVB-T?

DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

Jakie są korzyści z DVB-T

  • Większa liczba kanałów
  • Nadajniki dzięki emisi cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału.
  • Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program.
  • W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.
  • Zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku
  • Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy "śnieżenia" czy "odbić", które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują.
  • Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Dodatkowe funkcje

Oprócz najwyższej jakości obrazu, dźwięku oraz większej liczby kanałów, DVB-T oferuje funkcję, które zwiększają wygodę i atrakcyjność oglądania telewizji.

EPG to elektoroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać - kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.

PVR Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.

VoD telewizja cyfrowa daje również możliwosć skorzystania z usługi "Video na życzenie" czyli wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli - tak jak film na płycie DVD (w Polsce ta usługa nie jest jeszcze dostępna).

Jakie kanały telewizyjne będzie można odbierać?

Obecnie rozpoczął się etap przejściowy cyfryzacji telewizji. Równocześnie z nadawaniem telewizji analogowej uruchamiane są multipleksy cyfrowe.

Multipleks 1

Uruchomienie tego multipleksu rozpoczęło się w grudniu 2011. Na początku multipleks zawierał kanały TVP1, TVP2, TVP Info oraz Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka iU-TV. Telewizja Polska po osiągnięciu pełnego zasięgu multipleksu 3 zwolni zajmowane w tym multipleksie kanały na rzecz innych nadawców.

Multipleks 2

Przeznaczony dla nadawców komenrcyjnych, to obecnie Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TVN 7, Polsat Sport News.

Multipleks 3

Przeznaczony dla Telewizji Polskiej to obecnie TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia

W przyszłości będą uruchamiane kolejne multipleksy - niektóre mogą być bezpłatne, za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.

Jaka antena jest potrzebna do odbioru DVB-T?

Aby odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T. Jeżeli korzystasz z instalacji zbiorczej masz odpowiedni tuner lub telewizor, w Twoim mieście nadaje już DVB-T a mimo to nie możesz odebrać syganłu zwróć się do administracji budynku, która powinna wprowadzić zmiany w urządzeniach zbiorczych.

Cena montażu uzależniona od stopnia trudności. Odbiór kanałów DVB-T jest bezpłatny.